Wyprawa na granicę – z biegiem Odry, Kostrzyn – Cedynia – Gryfino 01-02 kwiecień 2023

Trasa ma charakter turystyczny i wiedzie wzdłuż polskiej granicy z biegiem rzeki Odry, malowniczymi terenami Nadodrza pośród lasów i wzgórz doliny Odry.

Całą trasę pokonujemy w kolumnie prowadzonej przez organizatora .

Zwiedzimy tam Fort Filip, Bramę Berlińską oraz ruiny starego miasta nazywane Kostrzyńskimi Pompejami. Następnie skierujemy się do fortu artyleryjskiego Sarbinowo potężnej budowli która miała bronić dostępu do Kostrzyna.  

Dalej szlakami wzdłuż rzeki skierujemy się do Czelina gdzie w 1945 roku polskie wojsko postawiło pierwszy słup graniczny na Odrze. Następnie przejedziemy do Gozdowic gdzie zwiedzimy Muzeum Pamiątek Wojsk Inżynieryjnych w budynku którego mieściło się w 1945r stanowisko dowodzenia w czasie forsowania Odry. Dalej udamy się do Muzeum Pamiątek 1. Armii Wojska Polskiego znajdującego się przy cmentarzu wojennym w Siekierkach przy którym stoi czołg ciężki IS-2 który pokonał szlak bojowy liczący 1300 km należąc do polskiego 4. Samodzielnego Pułku Czołgów. Dalej poprzez lasy udamy się do Cedyni, najdalej położonego na zachód miasta Polski(60 km do Berlina, 90 km do Szczecina), gdzie przewidujemy nocleg w pensjonacie.

Po drodze przewidujemy pieczenie kiełbasek przy ognisku (jedno i drugie zapewniamy).

W drugim dniu najpierw zobaczymy pomnik upamiętniający zwycięską bitwę stoczoną w 972r przez Mieszka I i Czcibora a następnie przez Żuławy Cedyńskie(0,3m poniżej poziomu morza) dojedziemy do punktu widokowego w rezerwacie Bielinek.

Dalej skierujemy się do Doliny Miłości. Następnie poprzez Krajnik Dolny i Górny i lasy nadodrzańskie skierujemy się w stronę Gryfina. Ostatnim punktem wyprawy jest dotarcie do Krzywego Lasu.

Turystyczny charakter przejazdu, zwiedzanie miejsc historycznych i malowniczych a także niezbyt trudny teren umożliwia jazdę również samochodami fabrycznymi z napędem na 4 koła, bez przeróbek, co prawda rzeka Odra nie jest przewidywalna i bywa że niektóre drogi są zalewane ale będziemy sobie radzić lub skorzystamy z objazdów.

Będzie istniała możliwość sprawdzenia siebie i sprzętu w miejscach trudniejszych położonych obok trasy: błoto, górki i inne – decyzja zależy od kierowcy.

Udział uczestników na zasadzie odpowiedzialności własnej.

Wskazane wyposażenie to: latarki, bardzo przydatne radio CB ułatwiające kontakt w grupie i bieżące informowanie o ciekawych miejscach.

Ilość miejsc ograniczona – 14 załóg.

Koszt – 400 zł – załoga(samochód + 2osoby),  dodatkowa osoba powyżej 6 lat – 50 zł.

W zgłoszeniu podać: Nazwisko imię kierowcy, Miejscowość, Tel, email, Marka samochodu, Ilość osób na nocleg.

Przedpłata zadatek na noclegi 200zł na konto po potwierdzeniu przyjęcia zgłoszenia.

Zakwaterowanie i wyżywienie(obiadokolacja, śniadanie) płatne osobno 190/osoba.

SPOTYKAMY SIĘ W SOBOTĘ O 9,00  na parkingu po lewej stronie przed przejściem granicznym przy Muzeum Twierdzy Kostrzyn.

Współrzedne :  N 52 34 50.38     E 14 38 10.04

Zgłoszenia email :    jazda4x4@wp.pl Kontakt : Ania – tel.606 619 008

Dodaj komentarz